Az MTI ábrát készített arról, hogy melyik uniós tagországban milyen mértékű volt az infláció.
Ebből kiderült, hogy Magyarországon volt messzemenően a legdurvább az áremelkedés, azaz a magyaroknak kellett a legjobban összehúzni a nadrágszíjat.
Ez nagy mértékben köszönhető annak, hogy a kormány a magyar mezőgazdaság helyett továbbra is az akkumulátor- és autógyárak építését támogatja.
A mezőgazdaság leépülésével pedig jelentősen megdrágultak az élelmiszerek, mivel azok jelentős részét importból kell megoldani. Példaként az idén Magyarországon megtermelt 144 ezer tonna burgonya még a közétkeztetések és az éttermi igények nélkül is csak a fogyasztás kétharmadát képes fedezni.
Hozzánk képest az EU 27 tagállamában az átlag infláció csak 10,4 százalék volt, ami kevesebb, mint a fele a magyarországi áremelkedésnek.
Legkevésbé Spanyolországban nőttek az árak, ahol ez az arány 5,5 százalék volt. De az orosz gázszállítás leállítása miatt leginkább szenvedő balti országokban is jóval alacsonyabb volt az infláció hozzánk képest.

De drámai képet fest a KSH január elején megjelent statisztikája, amiből kiderül, hogy összeségében 0,6 százalékkal többet költöttek a magyarok 2022 novemberében, de ezért a pénzért jóval kevesebb terméket tudtak csak a kosarukba tenni. De nem csak az élelmiszeren, a gyógyszereken is spórol a magyar.
Azokban a boltokban, ahol élelmiszerkereskedelemmel is foglalkoznak, összességében 6,7%-kal csökkent a forgalom mértéke.
Azokban az üzletekben, ahol az eladásra szánt készlet jelentős részét az élelmiszer teszi ki, 8,6% kevesebb termék került a kosárba.